Pierwszy numer już wkrótce
 

W lipcu doszło do awarii rollercoastera Smiler w parku rozrywki Alton Towers. Dramatyczny wypadek miał miejsce na skutek błędu ekipy obsługującej. Pięć osób zostało ciężko rannych, dwie kobiety straciły nogę. Smiler będzie znowu jeździł od przyszłego roku.

Rollercoaster Smiler w Alton Towers w dniu otwarcia. Fot. Wikimedia Commos

 

Od lipca Smiler i inne atrakcje przechodziły dodatkowe kontrole techniczne i były zamknięte dla gości. Merlin Entertainments – właściciel lunaparku – oświadczył, że bezpieczeństwo gości jest kwestią najważniejszą, a testy kontrolne po feralnym incydencie nie wykazały żadnych nieprawidłowości ze strony technicznej. Przyczyną zatrzymania wagonu na ogromnej wysokości przez wiele godzin był prawdopodobnie brak znajomości obsługi manualnego systemu kontroli kolejki. Umiejętność obsługi powinna była zostać poparta odpowiednim testem sprawdzającym, który najprawdopodobniej nie został przeprowadzony.

Brak umiejętności ekipy obsługującej doprowadził do zderzenia pędzącej kolejki z pustym wagonikiem. Ręczne przestawienie Smilera na tryb automatyczny uruchomiłoby detektory wyczuwające obecność innego wagonika na tym samym odcinku jazdy, tym samym udałoby się uniknąć kolizji.

Zarząd Alton Towers deklaruje, iż w dalszym ciągu utrzymuje kontakt i zapewnia pomoc dla poszkodowanych.

 

Inf.: PARKMAG

александр лобановскийkharkov-online.com kontur yamalсистема управлениятонкий ноутбукbroker mfxстанция маринамагазин детских игрушек