Pierwszy numer już wkrótce
 

Turystyczna wąskotorowa kolejka parkowa działająca w Parku Śląskim w połowie przyszłego roku wydłuży się ponad dwukrotnie - do ok. 2,5 km. Ruszył właśnie przetarg na pierwszy z nowych odcinków. Najprawdopodobniej wiosną na parkowy tor wyjedzie też pierwszy z dwóch pozyskanych dla kolejki parowozów.

 

Mająca półwieczną historię kolejka wąskotorowa należy do największych atrakcji kilkusethektarowego Parku Śląskiego, na którego terenie znajdują się też m.in. wesołe miasteczko, zoo, planetarium i stadion.

W latach 2012-2013 zdemontowano całe zdezelowane torowisko o rozstawie szyn 900 mm, zaprojektowano nową trasę i rozpoczęto budowę pierwszego odcinka nowego toru (w częściej spotykanym rozstawie 785 mm, co umożliwiło m.in. sprowadzenie atrakcyjniejszego taboru). Ten etap prac kosztował 2,4 mln zł. W swój pierwszy kurs po gruntownej odbudowie kolejka ruszyła 19 czerwca ubiegłego roku. Uruchomiono wówczas kilometrowy odcinek od stacji Wesołe Miasteczko do przystanku Zoo. Już wtedy władze parku zapowiadały odbudowę kolejnych odcinków toru - teraz poinformowały o przetargu na pierwszy z nich.

Po parku kursować mają też dwa parowozy. Obecnie trwa remont pierwszego z nich, typu Ryś z lat 50., pozyskanego z dawnej huty cynku w Szopienicach. Maszyna ruszy na szlak prawdopodobnie w przyszłym roku. Do 2017 r. potrwa natomiast najpewniej remont większego parowozu produkcji Borsiga z 1929 r., który pozyskano z dawnej Huty Florian w Świętochłowicach (obecnie ArcelorMittal Poland). Od kwietnia trwa również gruntowny remont lokomotywowni, po którym zostanie ona udostępniona być może jeszcze w listopadzie. Operator wymienił tam m.in. okna i ogrzewanie. Tworzy też wystawę złożoną z 1,2 tys. modeli kolejowych i kino, w którym zamierza pokazywać filmy o tematyce kolejowej.

źródło: PAP
отзывы полигонлобановский александрооо отзывыпланшет ноутбуклобановский александрmfxbroker comавтоматика управления насосамикомпрессормаш